Як розрахувати перетин кабелю

Який перетин кабеля потрібен для навантаження,  в 8 кВт. Існують довідкові таблиці, в яких вказується, який перетин алюмінієвої або мідної жили необхідно для певного навантаження. Але для простоти більшість електриків використовують просту формулу: перетин мідного кабелю в 1 мм2 може пропустити через себе 10 А або 2,2 кВт (Р кВт = 10А * 220В). Таким чином, навантаження в 8кВт в амперах складе 36 А (I = 8 кВт / 220В), а для такої кількості струму достатньо буде кабелю перетином 4 мм2.

Даний розрахунок більш – менш коректний для кабелів перетином не більше 6 мм2. Для великих перерізів  необхідні таблиці “Про допустимі струмові навантаження”. При однаковому навантаженні перетин алюмінієвого кабелю має бути приблизно на 30% більше, від мідного.

Перетин кабелю – це площа струмопровідної жили на зрізі. Перетин круглої струмопровідної жили кабелю розраховується за формулою площі круга = π × r2, де число π = 3,14, а  r – радіус. Якщо в жилі кілька зволікань – то перетин жили дорівнюватиме сумі перетинів всіх зволікань. Радіус зволікання вимірюється штангенциркулем ,  а дуже тонких зволікань – мікрометром.

Який запас по перетину потрібен!  Запас, звичайно, не завадить.  Але потрібно знати міру. Так, будь-які побутові розетки – вимикачі розраховані максимум на 16А  (3,2 кВт = 16А х 220В) і підключення розетки кабелем в 4 мм2, з пропускною здатністю 8кВт – це марна трата грошей. Крім того, кабель перетином 4 мм2 влізе далеко не у всяку розетку. Розумні перетину в побутових електромережах по міді: 1,5 – 2,5 мм2 для розеток і 0,75-1,5 мм2 на освітлення.