Вибір перерізу електропроводки

Проектування будь-яких електромереж, як побутового, так і промислового призначення починається з розрахунку та вибору перерізу електропроводки, від цього важливого показника залежить дуже багато, а в першу чергу – працездатність і надійність всієї електричної мережі.

Від того, наскільки правильно розрахована електрична мережа і наскільки правильно зроблено вибір перерізу проводу за цими розрахунками, залежать і втрати потужності у вашій мережі, які можуть бути дуже значними при неправильному виборі перерізу проводу. Крім цього, є велика ймовірність перегріву проводів і виходу їх з ладу, якщо вибір перетину проводів зроблений невідповідним чином.

Основними критеріями, які беруться в розрахунок при проектуванні і виборі перерізу проводів, є величина струмового навантаження, напруга мережі, потужність споживача електроенергії. Практично проектування будь – якої електромережі і вибір проводів для неї починається з визначення характеристик електроустаткування, яке буде присутній в цій мережі і споживати електроенергію. Якщо на ділянці мережі буде перебувати кілька споживачів електроенергії, то для вибору перерізу проводу для цієї ділянки їх потужності підсумовуються. Після визначення головного показника електромережі-потужності споживання електроенергії для кожної ділянки проектованої електромережі розраховуються припустимі показники струмового навантаження. Для розрахунку цього важливого показника, від тривалості якого (він також береться до уваги), безпосередньо залежить вибір перерізу проводів мережі, застосовується спрощена формула, в якій присутні напруга мережі і потужність споживання для розрахункової ділянки мережі.
Після розрахунку допустимих значень струмового навантаження і визначення тривалості цього навантаження, необхідно з’ясувати ще один показник електромережі, який також впливає на вибір перерізу проводів мережі – це умови, за яких буде експлуатуватися електромережа, температурний режим її експлуатації і спосіб прокладки електричної мережі (відкритий або закритий ).

Після того, як допустимий струм і тривалість струмового навантаження розраховані, умови експлуатації і прокладки електромережі зрозумілі, можна приступати безпосередньо до вибору перетину проводів, з яких ця мережа буде складатися. Підбір кабелів і проводів електричної мережі здійснюється за таблицями тривалого допустимого струму навантаження, де враховується і спосіб прокладки кабелів і проводів мережі. Природно, дуже складно вибрати провід або кабель, точно відповідний розрахунковому струму навантаження, в таких випадках перетин кабелю або проводу завжди беруть із запасом в більшу сторону.

Вибір перетину кабеля вибирається з таблиць в залежності від потужності і струмових характеристик обладнання, з якого починається проектування та електромонтаж. Перетин дроту визначається з допустимих тривалих струмових навантажень, а струмові навантаження, в свою чергу, визначаються за спрощеною формулою:
Для однофазної мережі:
I = P/ U,
Для трифазної мережі:
I = P/ U*√3, де
I – змінний струм, А, Р – потужність споживача електроенергії, Вт, U – напруга, В.